Filmaffisch för Åsa-Nisse flyger i luften 1956

Åsa-Nisse flyger i luften (1956)

Komedi

Åsa-Nisse tar med sig Klabbarparn på en resa till Åre som han vunnit i ett Radiokryss. Där träffar de direktör Jonsson som Åsa-Nisse försöker sälja en av sina uppfinningar till. Åsa-Nisse som hoppats på 150 000 kronor blir erbjuden 50 000 kronor, men direktören är övertygad om att de skall komma överens. Under tiden har Eulalia och Kristin, Åsa-Nisses och Klabbarparns bättre hälfter, gjort en affär med handelsman Sjöqvist om att låta denne överta samtliga rättigheter till uppfinningen som ger bilen Eulalia II otroliga fartresurser. Eulalia är övertygad om att Åsa-Nisse skall bli väldigt glad av nyheten.

Åsa-Nisse flyger i luften på TV

Här ser du när Åsa-Nisse flyger i luften visas på TV under de närmaste sju dagarna.

  1. TV4 Film

Skådespelare

  • John Elfström
    Åsa-Nisse
  • Artur Rolén
    Klabbarparn
  • Mona Geijer-Falkner
    Kristin
  • Helga Brofeldt
    Eulalia
  • Gustaf Lövås
    Sjökvist

Filmskapare

  • Ragnar Frisk
    Regissör
  • Lennart Palme
    Manus

Mer om Åsa-Nisse flyger i luften

Åsa-Nisse flyger i luften hade svensk premiär den 7 september 1956 och är en komedi i regi av Ragnar Frisk. Manus skrevs av Lennart Palme och produktionen leddes av Gösta Sandin. Filmen är 94 minuter lång och har John Elfström som Åsa-Nisse, Artur Rolén som Klabbarparn, Mona Geijer-Falkner som Kristin och Helga Brofeldt som Eulalia i rollerna. På IMDb har filmen betyget 3,8 baserat på 125 röster.

Liknande filmer

Tyckte du om Åsa-Nisse flyger i luften? Här har vi samlat liknande filmer som vi tror att du kommer att uppskatta. Utforska våra rekommendationer och hitta nästa favorit!

Genrer